SNHCT najväčším slovenským tímom na Ústeckej21


         Miro Majláth

Sedem jazdcov Slovak National Hill Climb Teamu bude na podujatí Ústecká21 tvoriť najväčší slovenský kopcový tím na tomto podujatí.

Podujatie Ústecká21 bolo od roku 2003 rokov až do roku 2008 pravidelne súčasťou slovenského kopcového kalendára. Potom nastala odmlka a do seriálu Majstrovstiev Slovenska pretekov automobilov do vrchu Ústecká21 vstupuje opäť v tomto roku ako trináste a štrnáste kolo spomínaného šampionátu. Napriek tomu, počas dlhých desiatich rokov sa v štartovom poli pomenilo aj množstvo jazdcov a tak pre mnohých z nich bude toto podujatie novinkou. To samozrejme znamená aj novú skúsenosť s absolútne novou traťou, ktorá smeruje na Andrlúv chlum v Ústí nad Orlicí. Jej dĺžka je 3650 metrov, prevýšenie 209 metrov a pretekárov na nej čaká 21 viac, či menej náročných zákrut.

Slovak National Hill Climb Team na tomto, pre slovenských jazdcov novom „kopci“, bude reprezentovať sedem jazdcov. Z nich v podstate iba dvaja na Ústeckej21 už v minulosti jazdili. Prvým z nich je Miro Čiliak, ktorý bude spoločne s formulou Metalex MTX 1-06 bojovať o body medzi Historikmi. Spomedzi bojov o body medzi súdobými vozidlami bude novú trať o dĺžke 3650 metrov premiérovo spoznávať ako prvá jediná žena v slovenskom tíme, Anna Ambrúz s Hondou Civic TypeR. Po vynechaní posledného pretekárskeho víkendu na Jankovom vŕšku sa divákom Ústeckej 21 predstaví aj šéf tímu, Peter Ambrúz, samozrejme v spolupráci s vozidlom Mitsubishi Lancer EVO IX. Práve Peter je spomínaným druhým jazdcom, ktorý trať Ústeckej21 dôverne pozná. Aby Anke a Petrovi nebolo v cieli pretekov nebolo pridlho smutno, zabávať ich už o chvíľu po Petrovi vyrazí Honda Civic TypeR s Vladom Hudym za volantom. Po spomínanej štvorici jazdcov sa spoznávať novú trať vydá aj Peter Salon a jeho Seat Leon Supercopa, ale aj Jozef „Ďodi“ Béreš a Ford Escort Cosworth WRC a ako posledný do partie sa divákom Ústeckej21 predstaví Tomáš „Srnka“ Ondrej a formula Tatuus FR2000.

„Ako už bolo povedané, trať Ústeckej21 poznáme iba Miro Čiliak a ja. To znamená, že pre väčšinu členov Slovak National Hill Climb Teamu budú tieto preteky niečím novým, nepoznaným a sám som zvedavý, ako sa im trať bude páčiť. Verím, že všetkým sa podarí s traťou zžiť už v rámci sobotňajšej dvojice tréningov a do „ostrých“ jázd už nastúpia plne koncentrovaní k podávaniu dobrých výkonov. Ako predseda komisie PAV SAMŠ som zase spokojný, že sa nám podarilo trošku oprášiť históriu a dotiahnuť do slovenského kopcového šampionátu staro-nové preteky, ktoré navyše nie sú od Slovenska veľmi vzdialené. Dúfam, že organizačne bude tiež všetko v poriadku,“ zhodnotil Peter Ambrúz.

Podujatie Ústecká21 štartuje v dňoch 25. – 26.8.2018 na trati nachádzajúcej sa v tesnej blízkosti českého mesta Ústí nad Orlicí ako Memoriál Mirka Urbana, bývalého organizátora podujatia. Počas oboch dní sú plánované najskôr dopoludnia dve tréningové jazdy a následne popoludní dvojica súťažných, ktoré rozhodnú o konečnom poradí pretekov.

Prečítajte si aj: